Coppa Citta Di Napoli

Best placed team in Races 1,2 and 3 (since 2004 1, 2, 3 and 4) or as many as may be sailed, without discard.

1973 Naples, Italy (URS) Valentin Mankin and Vladimir Akimenko
1974 Medemblik, Netherlands (GER) Horst Nebel and A. Lohmann
1975 Association Island, NY, USA (ITA) Giuseppe Milone and Roberto Mottola
1976 Olympic Year No Championships
1977 Stromstead, Sweden (GER) Peter Twelkmeyer and Jochen Schuhmacher
1978 Castelletto, Italy (SWE) John Albrechtson and Ingvar Hansson
1979 Hayling Island, England (GER) Rolf Bahr and Wolf Stadler
1980 Medemblik, Netherlands (GER) Rolf Bahr and Michael Beckereit
1981 No Championships No Championships
1982 Seebruck, West Germany (GER) Rolf Bahr and Wolfgang Nothegger
1983 Weymouth, England (GER) Rolf Bahr and Wolfgang Nothegger
1984 Portoroz, Yugoslavia (GER) Sepp Hoss and Dieter Klarmann
1985 Medemblik, Netherlands (GER) Rolf Bahr and Wolfgang Nothegger
1986 St. Gilgen, Austria (GER) Rolf Bahr and Wolfgang Nothegger
1987 Portoroz, Yugoslavia (GER) Rolf Bahr and Wolfgang Nothegger
1988 Spiez, Switzerland (GER) Klaus Rosch and Max Reichert jun. 
1989 Malcesine, Italy (GER) Peter ringmaier and Roni Kossel
1990 Medemblik, Netherlands (GER) Klaus Rosch and Max Reichert jun. 
1991 St. Gilgen, Austria (GER) Klaus Rosch and Max Reichert jun. 
1992 Balatonfured, Hungary (GER) Rolf Bahr and Wolfgang Nothegger
1993 Warnemunde, Germany (GER) Vincent Hosch and Thomas Auracher 
1994 Brunnen, Switzerland (GER) Klaus Rosch and Max Reichert jun. 
1995 Medemblik, Netherlands (GER) Klaus Rosch and Max Reichert jun. 
1996 Villach, Austria (GER) Christian Schafer and Andreas Mader   
1997 Hartlepool, England (GER) Jurgen Knuth and Mike Knobloch 
1998 Malcesine, Italy (GER) Klaus Rosch and Max Reichert jun.   
1999 St. Raphael, France (GER) Christian Schafer and Andreas Mader   
2000 Travemunde, Germany (GER) Christian Schafer and Andreas Mader 
2001 Malcesine, Italy (GER) Christian Schafer and Andreas Mader 
2002 Brigthon, England (GER) Christian Schafer and Andreas Mader 
2003 Grandson, Switzerland (GER) Rolf Bahr and Thomas Olbrich
2004 La Rochelle, France (FRA) Phillipe Boite and  Fabrice Toupet 
2005 Atersee, Austria (GER) Christian Schafer and Frank Weigelt 
2006 Fort Du France, Martinique (FRA) Phillipe Boite and  Regis Viateur
2007 Warnemunde, Germany (GER) Stefan Erlacher and Christian Wohrer
2008 Weymouth, England (FRA) Phillipe Boite and  Regis Viateur
2009 Spiez, Switzerland (GER) Frank Weigelt and Christian Rusitschka
2010 Hoorn, Netherlands (GER) Frank Weigelt and Christian Rusitschka
2011 Ebensee, Austria (GER) Christian Schäfer and Christian Rusitschka
2012 Quiberon, France (FRA) Gérard Aumont and Régis Viateur
2013 Travemunde, Germany (GER) Frank Weigelt and Christian Rusitschka
2014 Lake Como, Italy  
2015 Brunnen, Switzerland
2016 Classic Cowes Week, England