Ebensee 2011

Overall:

1. GER 1187, Christian Schäfer and Christian Rusitsch 11 points

2. GER 1128, Rolf Bähr and Christian Spranger 24 points

3. GER  1088, Mario Suter and Andreas Hochuli 25 points

[Full Results]

Trophies:

World Championship Trophy
Best placed team
GER 1187 Schäfer Christian Rusitsch Christian
Detroit Trophy
Winner Race 1
SUI 1122 Christen Cornelia Christen Ruedi
Quiberon Bowl
Winner Race 2
GER 1187 Schäfer Christian Rusitsch Christian
Ido Marang Tophy
Winner Race 3
GER 1187 Schäfer Christian Rusitsch Christian
Weymouth Trophy
Winner Race 4
GER 1131 Schuster Herbert Wiedemann Ferdinand
Marstrand Trophy
Winner Race 5
GER 1128 Bähr Rölf
Spranger Christian
Rive del Garda Trophy
Winner Race 6
GER 1128 Schmohl Michael Ostertag Ralph
Caribean Trophy
Winner Race 7
AUT 1099 Seidl Ernst
Feichtner Horst
No Trophy
Winner Race 8
GER 1187 Schäfer Christian Rusitschka Christian
No Trophy
Winner Race 9
Not Awarded
Coppa Citta Di Napoli
Best placed team in races 1, 2, 3 & 4 or as many that can be sailed without discard
GER 1187 Schäfer Christian Rusitschka Christian
Beecher Moore Bowl
Best placed team in races 5, 6, 7, 8 & 9 or as many that can be sailed without discard
GET 1128 Bähr Rölf
Spranger Christian
Double Dutch Sprint Trophy
Best placed team at the first mark.
SUI 1122 Christen Cornelia Christen Ruedi
Adam and Eve Trophy
Best placed couple in races 1, 2, 3 & 4 or as many that can be sailed without discard
SUI 1122 Christen Cornelia Christen Ruedi
The series ladies prize 1979 (Born Trophy)
Best placed couple in races 5, 6, 7, 8 & 9 or as many that can be sailed without discard
SUI 1122 Christen Cornelia Christen Ruedi
Ladies Prize
Best placed lady, helm or crew in a specified race (race 7)
SUI 1122 Christen Cornelia
Viva le Donne Prize
Best placed all women team at the World Championships
Not Awared
Family Trophy
Best placed team consisting of two members of the same family
SUI 1122 Christen Cornelia Christen Ruedi
Newcomer Trophy (Pennant)
Best placed helmsman who as not helmed previously in a World Championship
ITA 1035 Castelli Alessandro Brambilla Paolo
Bengt Julin Trophy
Best placed helmsman under 25 years. if none taking part then best placed crew under 25
AUT 1151 Trimpl Hannes
Austria Trophy
Best placed Austrian team at the World Championship
AUT 1099 Seidl Ernst
Feichtner Horst
British Trophy
Best placed British team at the World Championship
GBR 1161 Modral Jonathan Meadows Colin
Goliath Trophy
Best placed French team at the World Championship
FRA 1177 Rouanet Patrice Rouanet Agnès
Windmill Trophy
Best placed Dutch team at the World Championship
FRA 1177 Not Awarded
Mountain Trophy
Best placed Swiss team at the World Championship
SUI 1136 Mario Suter
Andreas Hochuli
Swiss Trophy
Best placed European team at the World Championship without discard
GER 1187 Schäfer Christian Rusitschka Christian
Royal Corinthian Challenge Plate
Till 1979 European Champion . from 1980 best placed European team at the World Championship without discard
GER 1187 Schäfer Christian Rusitschka Christian
Sandbag Trophy
Best placed boat over 25 years old
ITA 1035 Castelli Alessandro Brambilla Paolo
Falconer Prize
The Falconer Prize is presented for outstanding contribution to the Tempest Class.
  Not Awarded